Ako manipulovať so suchým ľadom - bezpečnostné opatrenia

Suchý ľad je nielen ideálnym ochladzovačom, ale vďaka svojim unikátnym vlastnostiam aj skvelým pomocníkom proti škodcom v domácnosti i v záhrade. Prečítajte si, ako si poradí s kopcami hliny, ktoré u vás zanechal krtko alebo ako pomocou suchého ľadu zatočíte s moľami v skrini, či plošticami vo vašej posteli.

Využitie suchého ľadu je naozaj všestranné.
Zakaždým, keď sa však rozhodnete použiť suchý ľad, dbajte o zvýšenú pozornosť. Pripravili sme pre vás základné pravidlá bezpečnosti, vďaka ktorým vám bude jasné, ako treba narábať so suchým ľadom.

Manipulácia

Teplota suchého ľadu je skutočne nízka, iba -79 °C. Pri kontakte s pokožkou ľudského tela prichádza automaticky k zmrazeniu buniek kože a následným popáleninám. Či už sa teda snažíte pomocou suchého ľadu opraviť drobné preliačeniny na aute alebo pripravujete halloweenske efekty, nedotýkajte sa suchého ľadu holými rukami. Pri manipulácii s ním vždy použite ochranné rukavice alebo vopred pripravenú handru.

Skladovanie a preprava

Ak sa zamýšľate nad otázkou, čo je suchý ľad, prezradíme vám, že ide o pevné skupenstvo oxidu uhličitého. Vďaka tomu, že suchý ľad sa netopí, ale priamo prechádza do plynného skupenstva, je možné ho skladovať a prepravovať ekonomickejšie ako v prípade klasického ľadu. Nepotrebujete k tomu žiadnu elektrinu a nehrozia ani nepríjemné mláčky všade navôkol. V prípade, ak vám postačuje menšie množstvo, môžete suchý ľad prepravovať v termoboxoch, kde sa pohodlne zmestí 5 až 20 kilogramov suchého ľadu. Polystyrénové termoboxy môžete použiť i opakovane a pelety ľadu vám doň radi doplníme i vo výrobe suchého ľadu v Brne.
Vďaka termoboxom vám tento ideálny ochladzovač vydrží až 5 dní. Nikdy však nepoužívajte na uskladnenie vzduchotesnú nádobu. Keďže suchý ľad sublimuje, tlak plynu, ktorý vzniká, môže spôsobiť explóziu.
Nádobu alebo termobox so suchým ľadom uskladňujte v dobre vetranej miestnosti, keďže oxid uhličitý poľahky vytesní kyslík a následne môžete pozorovať problémy s dýchaním. Pri dlhšom pobyte v miestnosti bez prívodu kyslíka prítomným osobám dokonca hrozí udusenie.

A napokon to najdôležitejšie.
Vždy dbajte o to, aby ste zamedzili kontaktu suchého ľadu s deťmi!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie