Suchý ľad - využitie v poľnohospodárstve i na záhrade

To, čo nám dnes priehrštím ponúka príroda, sa môže už onedlho výrazne zmeniť.
Už teraz badáme, že pôsobením klimatických zmien, ľudského zásahu a znečistenia sa mení i flóra okolo nás.
I vám sa zdá, že tie paradajky dnes nechutia ako kedysi? Že sú jablká i pri dobrom skladovaní čoskoro vhodné sotva tak do jablčného muštu?
Ovocie a zelenina bez chuti a voní, dozrievajúca neprirodzene, počas niekoľkodňovej prepravy, na nás striehne v každom supermarkete.

I keď sa to zdá byť nepravdepodobné, túto pochmúrnu situáciu pomáha zachrániť suchý ľad. Využíva sa nielen v priemysle a zdravotníctve, ale i v poľnohospodárstve. Suchý ľad svojimi vlastnosťami pomáha skladovať semená a obilie a bráni ich pred napadnutím hmyzom, baktériami a plesňami. Suchý ľad sa netopí, ale priamo prechádza do plynného skupenstva. Tým zabezpečí fumigáciu - plynovanie. Zjednodušene hovoríme o  “vydymení” osiva a jeho ekologickej dezinsekcii.

Druhé využitie suchého ľadu nastáva pri vernalizácii - jarovizácii rastlín. Suchý ľad svojou nízkou teplotou napomáha stimulovať kvitnutie a rast rastlín podľa potreby. Opätovne ekologickým spôsobom.

Nuž a napokon vďaka suchému ľadu môžeme opakovane uchovávať konkrétne semienka plodiny, ktorá nám tento rok tak veľmi chutili a zachovávať tak jej genetickú informáciu. Pretože nie je paradajka ako paradajka.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie